Ha nem vagyunk biztosak magunkban, hívjunk magunkkal segítőt, akinek több tapasztalata van a kiválasztott fajtában. Az igazi tenyésztő első pillanattól kezdve rengeteg infóval szolgál a kutyusokról. Elmondja az oltásokat, tartásával és ápolásával kapcsolatos dolgokat, és néhányan 1 hétre való kutyatápot is adnak. 7 napos átszoktatási idő, ha másik kutyatáppal szeretnénk a továbbiakban etetni. Nyolc hetes korban ajánlott elválasztani anyjától a kölyköt.
Vizsgáljuk meg a kutyust!
- szeme fényes, tiszta, szép színű, váladéktól és gyulladástól mentes
- füle tiszta és szagtalan, nem gyulladt és nincs benne élősködő
- bőre nem zsíros vagy pikkelyes, fekély és daganat mentes
- szőre erős, nem hullik, tiszta
- fogínye rózsaszín és szagtalan, harapása ollós (kivéve bizonyos fajtákat)
- végbél tájéka tiszta és száraz, hasmenés nyomai nem láthatók
- nincs felfujódva
- kis dundi gömböc az egész kutyus
- lábfején nincs elváltozás
Figyeljük meg a viselkedését. Az uralkodó típusú kölyökből gyakran domináns felnőtt válik, a behódolóból viszont neurotikus.
Nézzük át az adásvételi szerződést (az apró betűs részt is!), kérjük el az oltási könyvet, származási lapot és a törzskönyvet. (fajta tiszta kölyök vásárlásakor).
Kiskutya vásárlását megelőzően:
-Válasszunk állatorvost. Sok kutya ideges vagy félős lesz, ha a rendelőbe kerül, pedig csak rajtunk múlik mennyire vagyunk figyelmesek.
-Készüljünk fel a kölyök fogadására, vásároljuk meg a szükséges felszereléseket. 6 hónapos koráig nem kell túlzásba vinni a sétáltatást (elmászkálgat a lakásban vagy az udvaron).
Vizes és ételes tálkát vásároljunk (rozsdamentes acél, csúszás mentes aljjal).
Különböző játékokat- ne adjunk mindenféle plüss figurát mert ha szétrágja és lenyeli a töltőanyagot eldugulhat az emésztőcsatorna. Legjobb a bélben oldódó anyagból készült mindenféle "csipogó csoda". (lehet kapni gumi tüsis sünit ami csipog - NA AZ TUTI nem bélben oldódik)
Fekhely: hát igen nagy dilemma, ha veszünk tuti az elsőt szétrágja ,ha viszont ágyba szokik nincs menekvés. Ezt már a későbbiekben: kis testű, törékeny kutyusoknak hámot vegyünk(pl. yorki, bischon félék, westie stb).
Egyébként ez kutya barátabb, mint a nyakánál fogva rángatni. Én még a boltba is bevittem a kutyust hogy rápróbáljam... biztos ami biztos. Nagyon jó flexi pórázokat lehet kapni. Mindenkinek más jön be.
Ne hagyjuk egyedül a kölyköt huzamosabb ideig a lakásban, különben minden elérhető dolgot megrág. Én úgy oldottam meg ezt a dolgot, hogy vettem egy kutya hordózó táskát és mindenhová magammal vittem. Szerintem ennek köszönhető, hogy imád utazni a mai napig. A metro a csúcs! Télen vehetünk a kisebbeknek kutyaruhát.(első hallásra talán mosolyogni való, de gondoljunk csak bele van olyan fajta amelyiknek nincs aljszőre vagy rövid szőrű de az is előfordulhat gyengébb az immunrendszere, mint a többi kutyusnak)! Néhány betegség az emberre is veszélyes, ezért fontos beoltani a kölyköket!
A kiskutya a tenyésztőtől elhozva egy oltást már biztosan kapott. További oltások ajánlott sorrendben:
6 hetesen - Parvovírusos bélgyulladás
8 hetesen - kombinált ( Szopornyica- fertőző májgyulladás- Leptospirosis )
10 hetesen - Parvovírusos bélgyulladás
12 hetesen - kombinált (Szopornyica- fertőző májgyulladás- Leptospirosis- Parvovírus)
14 hetesen - Coronavírusos- bélgyulladás (2 hetes ismétléssel)
3 hónaposan - veszettség
6 hónaposan - fertőző betegségek (kombinált)
7-8 hónaposan - Lyme kór (2 hetes ismétléssel)
9 hónaposan - veszettség
10-11 hónaposan - gomba vakcina (2 hetes ismétléssel)
12 hónaposan - fertőző betegségek (kombinált)
Csak féregtelenített kutyát oltassunk. A későbbiekben évi 1x kombinált oltást, féregteleníteni és veszettség ellen oltást kell adni a kutyusnak.( én negyed évente féreg hajtom a kutyusomat, mert a lakásban tartom és gyerekek is vannak) 4 hónapos korig a kiskutyát utcára vinni nem javasolt, nehogy elkapjon valamilyen fertőzést.
Ha hasmenése van a kiskutyának jótékony hatása van a ProBios pornak élő flórás joghurtba keverve.
|