A kölyökmacskák gondozása és oltása - Nem elég gondoskodni - imádni kell
Macskát tartani nagy felelősség. Bár számtalanszor előfordul, hogy spontán kerül a házhoz egy talált cicus, ideális esetben fel kell készülnünk az új és kedves kis jövevény fogadására. Tudnunk kell: nem csak neki nagy változás az új otthon, hanem nekünk is más lesz az életünk friss lakótársunkkal.
Új családtag érkezik, és bizony igényei vannak – mint mindenkinek. Igaz, még apró és csak a játékon és az alváson – no meg persze a rendíthetetlen doromboláson – jár az esze, de ennek ellenére (vagy tán éppen ezért) azonnal megszeretjük. Ő is megtesz mindent, hogy szerethessen bennünket és hálás is, ha segítünk neki megszokni új otthonát.
Kezdetektől biztosítsunk neki mindent alapvető szükségleteihez.
Legyen legalább három tányérkája. Bár ötletes megoldásnak tűnnek az iker-tálkák, a tisztításuk bonyolult lehet. Ezért inkább legyen egymás mellett egy külön tányérja a szaftos ételeknek és egy másik a száraz “ropogtatni” valóknak.
A kiscicáknak érdemes kimondottan nekik gyártott „junior” táplálékot adni. A speciálisan kölyökmacskák számára készített eledel megfelelő mennyiségű energiát, fehérjét, ásványi anyagokat, vitaminokat és aminosavakat tartalmaz, melyre a kölyöknek szüksége is van a növekedéshez, az egészséges csontok, fogak és szemek kifejlődéséhez. A harmadik tálkába a vizét illetve tejét tegyük, lehetőleg távolabb az ételétől. A cicák – kit tudja miért - szívesebben isznak ételüktől messzebb.
Az első naptól gondoskodjunk a kis tigris számára alomról. Az ideális cicatoalett fedett, olyan eldugott helyen áll, ahol nem zavarja semmi a kiscicát dolga végeztekor és olyan almot válasszunk, amelyik a nedvességet magába szívja és attól csomósodik – így könnyebb a tisztítása. (Lásd még az alomra szoktatásról szóló írásunkat!)
A kiscica kölyök még. Ahogy az ember gyerekénél is az első években eltávolítjuk keze ügyéből a törékeny és kíméletre szoruló tárgyakat, ugyanúgy igyekezzünk megvédeni kedves tárgyainkat egy ugrándozó, bolondozó macskaifjonctól, aki ráadásul eljut előbb utóbb a szekrény tetejére is. A csipketerítők, a porcelán díszek bizony veszélyben vannak az első hónapokban, jobb, ha ezeket elzárjuk.
Viszont gondoskodjunk saját hálóhelyről – ideális a részben fedett, puhára bélelt, nem túl nagy kosár. A kiscica szőre még nem hullik, de már most elkezdhetjük bundája rendszeres, gyöngéd kefélgetését, hogy megszokja és megszeresse ezt a később fontossá váló rituálét.
És semmi esetre se feledkezzünk meg a cica féregtelenítéséről már két hetes korától és az oltásáról sem.
Az oltás előtt egy héttel féregteleníteni kell a kiscicát. Nyolc hetes kortól kell beadni a veszettség elleni oltást, de csak azoknak a cicusoknak, akik kijárnak. Szintén ebben a korban aktuális a macskanátha és a fertőző bélgyulladás elleni oltás első adagja, melyeket még továbbiaknak kell követniük.
Ez utóbbi procedúráktól átmenetileg ugyan nem lesz boldog új kedvencünk, de még a legérzékenyebb cicák sem lábadoznak oltás után egy napnál többet. Utána pedig kezdődhet a játék. Cica és gazda örömére.
|