Br a hrcsgk kzbevtele viszonylag egyszer, idbe telik, mg kzhez szoktatjuk kedvencnket, fleg ha j jvevnyrl van sz. Mindaddig trekedjnk a tenyernkbe venni az llatkt ahelyett, hogy mskpp emelnnk fl, vagy lefognnk, mert a hrcsg, ha fenyegetve rzi magt, gyakran harap. A kzbl felajnlott finomsgok megknnytik az j kedvenccel val bartkozst.

Gondoltad volna?
A kpen lthat gmb lefoglalja a hrcsgt, amg a ketrect takartjuk. Negyedrnl tovbb azonban ne hagyjuk ebben kedvencnket, s arra is gyeljnk, hogy ne rje tz napsugr.
A ketrec takartsa
Jtkok s ms kiegsztk
Az sszes kis termet hobbillat kzl a szktt hrcsgk kzre kertse a legnehezebb feladat. A futegerektl eltren, a ketrecbl kiszktt hrcsg els dolga, hogy eltnjn szem ell. Mivel ez ltalban jszaka trtnik, mire fny derl a szksre, mr a hz legtvolabbi rszbe is eljuthat. Ezrt sokkal biztonsgosabb, ha a hrcsgt olyan szobban tartjuk, melynek ajtajt jszakra be lehet zrni. Ha mr megtrtnt a szerencstlensg, elszr is a fikokat s a szekrnyek mgtti rszeket kutassuk t, mivel valszn, hogy a szkevny valami hasonl zugban tr nappali nyugovra. gyeljnk azonban a btorok mozgatsakor. Ha az alapos keress ellenre sem lelnk r, sttedskor bell csendben fleljnk a neszezsre, amely elrulja holltt.

Amikor a hrcsg estnknt elbjik, gondosan ellenrizzk a fszkt. Az el nem fogyasztott gymlcs- s zldsgdarabokat tvoltsuk el, mivel ezek gyorsan romlsnak indulhatnak, veszlyeztetve kedvencnk egszsgt. A szennyezettebb terleteket lehetleg naponta tiszttsuk (pl. egy kislapt segtsgvel), hetente egyszer pedig csinljunk nagytakartst. Mivel a hrcsgk elg takaros kis jszgok, ezt knnyen megtehetjk, hiszen elg az almot egy szemeteszskba rteni. Havonta egyszer, kisemlsk szmra gyrtott ferttlentszert hasznlva, alaposan mossuk ki a ketrec aljt. gyeljnk arra, nehogy tl forr vizet hasznljunk, mert deformldhatnak a ketrec manyag alkatrszei, s ez lehetetlenn teszi az jbli sszeszerelst.
A rendszeres mozgs klnsen fontos a hrcsgk szmra. Elszeretettel hasznljk pldul a mkuskereket. Klnfle tpus kerekek kaphatk, bizonyos szerkezetek csak a ketrec falhoz erstve llnak meg. Lehetleg zrt tpus kereket vlasszunk, amelybe sem beszorulni, sem abbl kipottyanni nem tud kedvencnk. Sajnos ezek a szerkezetek hasznlat kzben meglehetsen hangosak, s ezen a htrnyukon nemigen javt az olajozs sem. ppen ezrt fontoljuk meg, hogy a hlszobban akarjuk-e elhelyezni a hrcsgt. A kerekek klnsen kedvelt jtkszerei a vemhes nstnyeknek, s br minden egyed szvesen hasznlja ket, egyesek akr 8 km-t is "letekerhetnek" egy jszaka!
Kisgyermekeknek (7 ves kor alatt) lehetleg ne adjuk kezbe a hrcsgt, mert lehet, hogy mg nem tudjk gyengden kzbe venni az llatot, s szorongatnk, ami agresszv reakcit vlt ki az llatbl. Tantsuk meg nekik, hogy a hrcsg nem jtkmack! Ha megfelelen kzhez szoktatjuk az llatot, akkor biztosak lehetnk harapsmentes termszetben.
A hrcsg, mivel nagyon tiszta llat, nem ignyel semmifle frdetst, fslst (kivve a hossz szrek). A hrcsg fl a vztl, nem tud szni. SOHA ne prbljuk megfrdetni! Ha valami mgis bemocskolja a bundjt, trlgessk t nedves kendvel, s vigyk meleg helyre, hogy meg ne fzzon. Nehogy megprbljuk hajszrtval megszrtani!
A hrcsgketrec / terrrium tisztntartsa elg egyszer. Ha ketrecnk van, akkor csak csatoljuk le az als rszt, szrjuk ki az almot, bltsk t langyos vzzel s szrtsuk meg. Kerljk a vegyszerek hasznlatt. Ha valami makacs folt kerlt a ketrec aljra, prbljuk meg ecettel lemosni. A terrriumot is hasonlkppen takartsuk. Mindenkpp vrjuk meg, mg megszrad a lakhely, csak utna szrjuk bele az j almot!
A hrcsg ketrect huzat-, olyan helyre kell tenni, ahol nem st r a nap. Ne feledd, hogy EGY ketrecbe EGY hrcsgt teszel, ez egy fontos szably! Ha megduplzod a hrcsgket, valsznleg verekedssel, akr halllal fog vgzdni. Mg akkor se prbld ki, ha a hrcsg magnyosnak tnik!
A ketrec idelis mrete krlbell 35 cm hossz x 25 cm szles x 23 cm magas, s ez a legkisebb mret, amely alkalmas a szriai aranyhrcsg szmra. Ha megengedhetsz magadnak egy nagyobbat, annl jobb. Taln sszellthatnl egy 2-3 szintes akvriumot, gy a hrcsgnek tbb mozgstere volna.
Legjobb, ha hetente minimum ktszer takartod. Ne hasznlj jsgpaprt, mert a hrcsg megrhatja s megbetegedhet. J minsg frszpor vagy forgcs a legajnlottabb a ketrec aljra, egy kis sznacsomval a sarokban, amit gynak hasznlhat.
A legtbb kisemls szereti biztonsgban tudni magt, amikor alszik, ezrt egy kis fadobozt is betehetsz a ketrecbe, amiben sszgmblydik majd. Kartonbl, pldul cipdobozbl is sszellthatsz egy kis hzat a hrcsgdnek. Ennek egyetlen htrnya, hogy rendszeresen cserlni kell, mivel a kis rgcsld majszolni fogja.
A hrcsg gya
A hrcsg rtkelni fogja, ha kap egy kis gynak val anyagot, amibl „fszket" pthet. Kisllatkereskedsekben beszerezheted ezeket az alomanyagokat, de kerld a vatta tpusakat, mert ezeket megeheti vagy rtekeredhetnek a hrcsg vgtagjaira, srlseket okozva.
Az anyag darabkk s a gyapj sem j, mivel ezek is komoly gondokat okozhatnak, ha megeszi ket, hiszen nem tudja megemszteni. Ha ktsgeid vannak brmilyen anyaggal kapcsolatban, akkor ne hasznld! A puha papr a legjobb megolds, mivel az nem okoz krokat, ha megeszi. Ezt nem muszly kln megvsrolni, biztosan olcsbb, ha festk- s szagmentes WC-paprt, vagy konyhai paprtrlt hasznlsz, amit svokba tpkedhetsz.

-
A szna is megolds lehet, de meg kell tiszttani, nem lehet penszes, vagy poros. Ne hasznlj szalmt, mert az les szlek srlst okozhatnak a hrcsgdnek.
-
A pormentes forgcs j alom minden hrcsgnek.
-
A trpe hrcsg alomja elg mly kell legyen ahhoz, hogy lyukat frhasson magnak.
-
Aprtott paprral vagy tzeggel is kiegsztheted az alomanyagot.
-
Legalbb hetente ktszer takartanod kellene a hrcsg ketrect.
-
Ha van papr-aprtd, a megsemmistett papr is j alom lesz.
Az lelmiszeres tlak legyenek szilrdak, lehetleg rozsdamentes aclbl vagy kermibl, hogy a hrcsg ne tudja sztrgni vagy felbortani. Termszetesen mindig biztosts neki friss vizet, amihez legjobb, ha egy „kortyolgats veget" hasznlsz. Ezt rbiztostod a ketrec oldalra egy rugalmas vezetkkel (ez rendszerint jr a palackhoz, ha llatkereskedsbl vsrolod).
|