~ • ♥ You can live without them, but it is not worth ^^ ♥ • ~
Welcome

 

 


 

 

 

dvzllek!rlk, hogy idetvedtl erre a honlapra, mert itt sok lnyeges dolgot megtudhatsz az llataimrl s  az llatokrl.Ha brmilyen tleted vagy krdsed tmadt, akkor rd meg a chatbe...J bngszst!Puszii.

 
Men

 
Kabala

Kattints r, hogy fejldjn!

 
Chat

 

A chat hasznlata eltt ezeket a feltteleket krnm tletek:Ne hasznlj Trgr , oda nem ill szavakat. Ms oldalakat, jtkokat, Ne hrdess!Ha valami eszedbe jut, s nem szeretnd a nyilvnossg eltt kirni, akkor a Site modulban van az e-mailem, elrhetsgeim.

Itt krj csert!

 
Szmll
Induls: 2012-11-20
 
Dszmadr gondozsa

A madr elhelyezse:

Hol s hogyan? Mindenki tudja, hogy a madr legjobban a szabadban rzi jl magt. De ha madrtartsra sznjuk el magunkat, prbljuk meg a lehet legnagyobb helyet biztostani szmukra. Egyes orszgokban trvny szletett arrl, hogy mekkora helyen tarthat madr. Egy megfelel mret kalitka 60 x 40 x 30 cm-es, 1 pr pinty nagysg madrnak.
Ennl kisebb helyen a madr nem tud replni, pedig ez alapfelttele az egszsges felpts, j kills madr kifejldsnek. (Egyes fajok kis helyen nem is hajlandak klteni.) Termszetesen egy rpde jobb a kalitknl, ennek mrete attl fgg, mekkora szabad hely ll rendelkezsnkre. A kalitkt huzatmentes, napfnyes helyre tegyk gy, hogy egyik rsze rnykban maradjon, ahov a madr a tz napsts ell visszahzdhat. Ha olyan a helysgnk, ahol nincs elegend termszetes fny, akkor mestersges vilgtsrl kell gondoskodni. Mintegy 40-50 cm-re a kalitktl helyezznk el vilgttestet, a fnyforrs erssge 60 W-nl ne legyen nagyobb, s ne neoncs legyen. jszakra egy 15 W-os izzt bekapcsolva hagyhatunk. Ez mr nem zavarja a madr pihenst, ugyanakkor biztonsgban rzi magt. Fontos, hogy a madr eredeti lakhelyhez hasonl klimatikus feltteleket biztostsunk: hmrsklet, pratartalom, fnyviszonyok. Mivel a legtbb dszmadr viszonylag meleg helyrl szrmazik (Afrika, Ausztrlia, Dl-Amerika, cenia - teht az Egyenlttl dlre), tbbsgk melegignyes, alacsony hmrskleten csak vegetl, megbetegszik, majd elpusztul. Az egztk a 22 C-fok feletti lland hmrskleten rzik jl magukat, de egyes fajok kltskor a 25 C-fok feletti hmrskletet ignylik. A hmrskletingadozst lehetleg kerljk. A legtbb egzta a magas hmrsklethez, magas pratartalmat is ignyel (60-70%). Ha a pratartalom alacsony, az a kltsnl htrnyosan jelentkezik. Prsthatjuk a levegt a fttestre helyezett prologtat ednyekkel, de elektromos prologtatt is beszerezhetnk. A kalitkt rakjuk krbe virgokkal, ami nemcsak eszttikus, de a madr a sok-sok zld nvny kztt biztonsgban rzi magt, s a rendszeres locsols szintn emeli a pratartalmat.

 

 

 


A kalitka berendezse

netet. Az netetben a keresztbe fordult nagyobb magszemek elzrhatjk a mag tjt, ezrt inkbb lapos tlkba tegyk eljk a magelesget, amit naponta legalbb egyszer tltsnk fel, mieltt a maghjakat kifjssal eltvoltottuk.

nitat. Mindenkppen praktikus. Naponta legalbb egyszer (reggel) cserljk az ivvizet, az itatt mindennap mossuk krl. Az ivvz mindig llott legyen, a hideg csapvz megfzshoz vezethet.
Az egztk nagyon szeretnek frdni. Ha azt szeretnnk, hogy madaraink jl rezzk magukat, biztostsunk szmukra frdsi lehetsget. Kereskedsekben kaphat az erre a clra kszlt manyag/veg madrfrdet. A frdvizet is naponta cserljk, s a frdednyt szintn tartsuk tisztn. Vigyzzunk azonban, mert ha a hmrsklet nem elg magas, a vizes madr knnyen megfzhat. 23-24 C-fok alatt a frdets nem ajnlatos. Az iv-, s a frdvz hfoka a szoba hmrskletvel azonos legyen.
Legalbb 2 lrdat helyezznk fel a kalitka hosszra merlegesen, egyet az etet- s itatednyekhez, egyet pedig magasabbra. Sajnos mostanban a kalitkhoz manyag lrudakat adnak tartozkknt. A legjobb, ha almafagat vagy bodzagat tesznk be helyette. Megolds lehet, ha a barkcsboltban tiplifaknt mterre vsrolhat faanyagbl a madrlb-fogsnak megfelel tmrjt kivlasztjuk, s otthon leszabjuk a megfelel mretre. Az lrudak vgt csak egy helyen rgztsk. gy ha a madr rszll, az lrd kiss rugzni tud, s ezltal nem terheli meg a madr lbzleteit.
Magnyosan tartott hullmospapagjnak felrakhatunk tkrt, "kelj fel jancsi"-t stb., de prban tartott madaraknak felesleges. Hintt azonban fel lehet tenni.
A kalitka aljra homokot vagy sdert kell szrni. A zzgyomorban, az n. begyben a tpllk aprtshoz, teht az emsztshez ez elengedhetetlenl fontos. A porr trt faszn szintn az emsztshez szksges, ugyanakkor hasmens esetn is (ha azt a tl sok zldelesg okozza) segthet.
Szrjuk a homokra 1-2 evkanlnyi, kereskedsben kaphat svnyi anyagot. A homokot hetente cserljk, a kalitka aljt ferttlentszerrel mossuk le, mert az sszegylt, bomlsnak indult rlk fertzst okozhat. A rcsozatrl se feledkezznk meg! A kalitkt betelepthetjk mnvnyekkel. Ezek langyos, mosszeres vzzel lemoshatk, ugyanakkor a termszetessg rzett keltik, a madarak "zlsknek" megfelelen rendezik t azokat.

 


Mivel tplljuk a madarat?

Az egztk eredeti lhelykn elssorban fvek, gyomok flrett s rett magjait fogyasztjk, valamint sok-sok apr rovart. Az ltalunk tartott egztkat a kvetkezkppen tplljuk. Alaptakarmnyuk a magvak, amit bsges zldelesggel egsztsnk ki. Tovbb lgyelesget, llati eredet tpllkot, tpllkkiegsztket, svnyi anyagokat adjunk nekik.
Magvak. A vkony hj magokat rszestsk elnyben, ezeket knnyen fel tudjk trni. Fehrkles, srgakles, vrskles, fnymag, muhar. Adhatunk tovbb ngermagot, szenegl klest, amit a madr szvesen elfogyaszt. Sajt magunk is sszellthatjuk a magkeverket, de kszen is kaphatk. A gyrilag csomagolt ksztmnyek kztt tallunk igen j minsgeket, ezek ltalban kis kiszerelsek, 40-50 dkg-osak. Elnyk, hogy vitaminozott ksztmnyek. Annak ajnlom, akinek kevs madara van. Nagyobb llomnynl azonban rdemes takarmnyt rust zletet felkeresni, ahol nagyobb mennyisget vsrolhatunk kedvezbb ron. Ekkor sajt magunk llthatjuk ssze klnbz %-os megoszlsban a magvakat. Minden esetben legynk vatosak a magok beszerzsekor, mert a nyirkos, nedves helyen trolt, vagy nem kell tisztasg (poros, penszes stb.) magok a madr megbetegedst, ill. pusztulst okozhatjk.
A magelesgnl megemltem a csrztatott magot. Nagyon hasznos madarainknak, a kis csrk sok-sok vitamint tartalmaznak. gy ksztjk, hogy a feletetni kvnt mennyisget egy vegtlba tesszk, annyi vizet ntnk r, amennyi ellepi. Szobahmrskleten llni hagyjuk 48 ra hosszat gy, hogy 12 rnknt szrn tmossuk. Ezutn 24 rn keresztl vz nlkl hagyjuk. Ekkor mr megjelentek a kis csrakezdemnyek, s a kvetkez nap reggeln mr etethet is.
Zldelesgek, gymlcsk. Srgarpa, salta, spent, uborka, tykhr. Ezeket alaposan meg kell mosni s a nedvessgtl leszrtani. Reszelve vagy aprra vgva tegyk madaraink el. A tykhrt magrl lehet vetni akr nagyobb cserpbe is, gy tlen is knnyszerrel lehet friss zldelesgnk. Kerljk az n. puffaszt zldsgek, pldul: kposzta, karalb adst. A gymlcsk kzl els helyen az almt emltem. Prblkozhatunk ms gymlcskkel is, olyanokkal amelyekrl a szennyezds knnyen lemoshat (szl, cseresznye, narancs) s a madr elfogadja.
llati eredet tpllk. Itt az egztk kt csoportjt klnbztetjk meg:
a) az egyik csoport viszonylag kevs llati eredet tpllk (naponta 1-2 darab lisztkukac) mellett is szpen szaporodik (vagy akr ennek hinyban is);
b) a msik csoport viszont tbbfle llati eredet tpllkot ignyel (lisztkukac, muslica, tcsk, szcske stb.), s ezek hinyban csak vegetl.
Az els csoportba fleg az ausztrliai eredet fajok, a msodikba inkbb az afrikaiak tartoznak. Az llati eredet tpllkok beszerzse egy kicsit problms. A lisztkukac viszonylag sok helyen kaphat llatkereskedsekben, de pl. a tcsk, a muslica elg ritkasg. Teht ha olyan madarat akarunk tenyszteni, amelyiknek sok s vltozatos llati tpllkra van szksge, rknyszerl arra a tenyszt, hogy sajt maga "lltsa el" a tpllkul szolgl rovarokat. A lisztkukac tenysztse egyszer. Egy magasabb perem, sima fal edny (ahonnan mr nem tud kimszni) szksges hozz. Ha ez megvan, rtegezzk egymsra a kvetkezket: zskszvet, korpa, zskszvet, a tetejre reszelt srgarpa (a nedvessg miatt), majd a legvgn mintegy 20-30 darab lisztkukac. Rvid id elteltvel, folyamatosan "arathatjuk" a lisztkukactermst. A tcsk, muslinca mozgst kevss tudjuk koordinlni - ugrl-repl -, ezrt hzilagos ellltsa is nehezebb. Etetskor is vigyzni kell, mert knnyen szanaszt repl a helyisgben.
Tojsos lgyelesg. Alapja a reszelt, ftt tyktojs, reszelt srgarpval sszekeverve. Kiegszthetjk reszelt hztartsi keksszel, reszelt sajttal, stben tsttt s a savtl kinyomott tehntrval. Krds, hnyszor s mennyi tojst kapjanak a madarak. Van aki naponta ad, msok 2-3 naponta. A tyktojst minimum 30 percig fzzk. gy az esetlegesen benne lv, s megbetegedst okoz Salmonella-baktriumok elpusztulnak. A tojsos lgyelesg nagyon romland. Ezrt mindig kln tlkba tegyk madaraink el, s az el nem fogyasztott mennyisget minl hamarabb vegyk ki. Lehetleg 10 rnl tovbb semmikppen ne hagyjuk elttk.
Tpllk-kiegsztk. Szrtott tojsos granultumok, amelyek apr rkocskkat, vitaminokat, svnyi anyagokat tartalmaznak. Ezeket a j minsg tpllk-kiegsztket rdemes beszerezni. Ezek kis tlkkban llandan madaraink eltt lehetnek.
Az svnyi anyagok s a vitaminok ugyanolyan fontosak a madarainknak, mint neknk embereknek. Az llatgygyszertrakban igen nagy a vlasztk mind a magyar, mind pedig a klfldi vitaminksztmnyekbl.
Szpia. A tintahal vza. Mindig legyen a madarak eltt, akr reszelve is. Rendkvl fontos a csontkpzdshez. Tojsraks idszakban hinya lgyhj tojst, ill. tojselakadst okoz.
Frtskles ms nven csumz. Korltlan mennyisgben etethetjk, nlam a vrset jobban szeretik mint a srgt.
Sokan flnek zldelesget adni mert gy vlik, hasmenst kapnak tle a madarak, van aki a tojsos lgyelesget hagyta el madarai trendjbl, mondvn a tlzott fehrjebevitel mjbetegsgeket okoz. A krds megvlaszolsra vr.

 


Hogyan szaportsuk a madarakat?

A szaportshoz elszr is nagyon fontos, hogy legyen egy hm s egy toj madarunk. Ez kicsit viccesen hangzik, de nem is mindig olyan egyszer a helyzet. Sok madrfajtnl szinte lehetetlen, vagy csak gyakorlott madrtenyszt tudja megklnbztetni a kt nemet. Egyes madrfajoknl a hm s a toj szne vagy mintzata eltr, illetve valamelyikk specilis kls jegyet visel. Pl. az amarantnl a hm pirosas szn, mg a tojn a barns szn dominl. A szalagpinty hmek nyakn a toroknl egy jellegzetes vrs csk - szalag - ltszik. Ellenben a rizspinty, a szakllas amandina, a hromszn papagjamandina, az apcapinty s mg j nhny madrfaj egyedeinl a nemek alig klnbztethetk meg egymstl, s idnknt mg a gyakorlott madarsz is zavarba jn. Bizonyos fajtknl a teljes kisznezds befejezdsig - ami vltoz idtartam, de ltalban a 4-6 hnapos kor krlre tehet -, addig a kt nem szinte teljesen egyforma, ilyen pldul a gould amandina. A szn mellett, a nemek megklnbztetsre a msik lehetsg a madr neke. A hmek kifejlett korukban nekelnek. Ez nem olyan szp, mint az nekes madarak, de mindenesetre az adott fajra jellemz hang. Ha a madarat hosszabb ideig figyeljk, mint pl. a japni sirlykapintyet, s nekel, akkor gyakorlatilag biztos, hogy hm. De megfigyelhetjk egszen fiatal gouldoknl is - mr 2 hnapos koruk krl, hogy a hmek - br egszen halkan - de nekelnek.

 


Hogyan alakthatunk ki egy prt?

ltalban az az elfogadott vlemny, hogy egy pr madr nem madr. Ez tbb szempontbl is gy van. Ha vesznk egy pr kifejlett madarat, az mg nem biztos, hogy tnyleg igazi pr is. Sajnos elfordul, hogy a prknt vett madrrl ksbb kiderl, hogy kt hmhez/tojhoz jutottunk hozz. Ez elfordulhat azrt, mert tnyleg nehz megklnbztetni a nemeket, de sajnos az sincs kizrva, hogy becsapott minket az elad. De az is elfordul, hogy azrt nem igazi a pr, mert a hm nem fogadja el a tojt, vagy a toj nem fogadja el prjul a hmet. Ne feledjk, hogy nemcsak a papagjok, de a pintyek is prvlasztk! Ktsgtelen tny, hogy egyes fajoknl tbb a hm a szaporulatban, mint a toj, mg ms fajoknl ez pont fordtva igaz. Ezrt lehetleg olyantl vsroljunk madarat, akiben megbzhatunk. Msik lehetsg, hogy megvesznk tbb fiatal madarat, s majd csak lesz kzte 1-2 toj vagy 1-2 hm. Ehhez ltalban legalbb 4 madarat kell vsrolni.

A tenyszts

Megklnbztetjk az n. ivarrettsget, s a tenyszrettsget. A kt fogalom nem azonos. A madarak nhny hnapos korukban mr ivarrettek, de nem tenyszrettek. A madarakat 8 hnapos koruk eltt ne vegyk tenysztsbe. A tl korai proztats egyik kvetkezmnye lehet pldul a tojselakads. Ez azt jelenti, hogy a toj nem kpes a tojst kitojni, az a kloknl megreked. Fiatal tojknl gyakori problma, s sajnos sokszor a madr pusztulshoz vezet.
A tenyszts trtnhet kalitkban 1 prral, vagy volierben tbb prral. Egyes madarak azonban csak prban kltethetk. Msok jl trik a trsakat. A trsas kltets elnye, hogy kevesebb gond van vele, viszont nehezebben lehet kvetni a madarak szaporodst. s itt most visszatrnk az "egy pr madr nem madr" szlogenhez. Van egy nagyon lnyeges momentum, amit a tenysztsnl nem szabad figyelmen kvl hagyni. Ez pedig a beltenyszts. Ez a kifejezs azt jelenti, hogy egymssal rokonsgban ll madarakat prostunk ssze. Mindenki eltt ismert, hogy embereknl a rokonok kztti kapcsolatbl sokkal nagyobb szmban szletik krosodott utd. A kzpkorban pldul az uralkod csaldokban nagy divat volt a csaldon belli hzassg, hogy a leend uralkodtrs is kirlyi vrbl szrmazzon. Sajnos ezekbl a hzassgokbl sok testileg vagy szellemileg fogyatkos, illetve satnya, gyengcske, beteges utd szrmazott. Ez a madaraknl is gy van. A termszetben ritkn fordul el, hogy egymssal rokonsgban ll madarak prosodjanak, mivel nagy a vlasztsi lehetsgk. Fogsgban azonban elfordulhat, hogy ha valakinek van 1 pr madara, s azok szaporodnak, az utdokat - a testvreket - egymssal prostja ssze, majd ezeknek az utdaibl jabb prokat alakt ki. Ez a leghelytelenebb eljrs. Ezzel a mdszerrel egy tkletes beltenyszetet hozott ltre. Ne lltsuk prba a szlt a gyerekvel, de mg unokatestvreket se szaportsunk egymssal. A termszet gy alaktotta ki, hogy egy j let ltrejtthez kt nem szksges. A termszetben mindig a legersebb, legegszsgesebb egyedeknek van lehetsgk a szaporodsra, gnllomnyuk tovbbvitelre. Ez biztostja azt, hogy a szletend utdok is letkpesek, egszsgesek legyenek, a legjobb gnllomnyt hordozzk magukban, majd tovbb rktsk azt. Fogsgban tartott madaraknl egyrszt nem biztos, hogy a legjobb gnllomny madarak szaporodnak tovbb, msrszt a rokon (azonos vrvonal) madarak hibs gneket rkthetnek tovbb, ezltal sokkal nagyobb %-ban kapunk "selejtes", akr keresztcsr utdokat is. Ha a rokonok proztatst tbb genercin keresztl folyamatosan vgezzk, vgl a madarak gnllomnya nagymrtkben azonos lesz. Trekedjnk arra, hogy a prok idegen vrvonalak legyenek. Pldul ha vesznk egy pr madarat, de nem tudjuk biztosan, hogy testvrek-e, akkor inkbb szerezznk be mg egy prat, s cserljk fel a madarakat. Ezrt j, ha van legalbb 2-3 prunk, melyekrl biztosan tudjuk, hogy mindegyik egyed ms-ms vrvonalbl szrmazik, gy megvan a lehetsgnk arra, hogy idegen vrvonal prokat lltsunk ssze az utdokbl is. Az utdok egy rszt eladhatjuk, vagy elcserlhetjk idegen vrvonal madarakra. Ezt gy nevezik, hogy vrfrissts. A beltenysztsnl meg kell emlteni mg egy fontos okot. Az Ausztrliban honos madarak kivitelt az ausztrl kormny megtiltotta. Emiatt, sajnos vadon befogott madarakhoz szinte lehetetlen hozzjutni. Pedig mindig ezeknek a gnllomnya a legjobb. gy egy id utn, brhonnan is vesznk tenysztett madarat, az valamilyen mrtkben, de rokonsgban lesz a minkkel. gy egyre tbb problmval talljuk szembe magunkat: pldul nem tojik, vagy ha tojik is, nem klt, ha klt, nem nevel a madr stb., stb. Egyes madrfajok szinte csak dajkaszlkkel szaporthatk. Visszatrve a kiindul gondolathoz, a kalitkban szaportott madrnl jobban nyomon tudjuk kvetni a rokoni szlakat. Tenysztsi naplt minden esetben vezessnk. Figyelembe kell venni a madr sznt is, a prok kialaktsnl. Egyes egztafajok tbb sznvltozatban lteznek, de ezek egy rsze az ember kzremkdsnek eredmnye. Vannak olyan sznvltozat madarak, melyeket nem tancsos prballtani, mert az utdok, vagy azok utdai a szleik sznt nem "szpen" hozzk vissza.
Ha a madrpr ksz a tojsraksra, annak tbbfle jelt is adjk. A hm udvarolni kezd a tojnak. Erteljesen nekel, tncol. Ha a toj is ksz a przsra, akkor sszebjnak, egyms fejt vakargatjk. Ha van fenn od, s tallnak fszekanyagot, akkor azt csrkbe veszik, s elkezdik az odba behordani. Fszekanyagknt szraz fvet adjunk. Ezutn nemsokra a tojsraks is megkezddik. A toj naponta 1 tojst tojik, reggel s dlutn. A tojsok szma ltalban 4-6, de ez fajtnknt s egyedenknt vltoz. Nem ritkasg a 8 sem. Ezek azonban nem biztos, hogy mind termkenyek. Elszr toj madrnl elfordulhat, hogy az els fszekalj sszes tojsa res. Ettl nem kell megijedni, majd a msodikban az arny sokkal jobb lesz. ltalban a msodik-harmadik tojs leraksa utn elkezddik a klts. A hm s a toj felvltva kltenek. A kltsi id ltalban 14 nap krl van. Klts alatt ne nagyon zavarjuk ket. Van olyan madr, amelyik otthagyja a tojsait, ha nzegetjk, netalntn az odba is benylunk. A kikelt fikk nagyon kicsik, a szemk csukva van s csupaszak. Kelsk utn, mg kb. 3 htig vannak az odban. Addig a szlk etetik ket. Kezdetben a visszaklendezett begyvladkukkal, az n. begytejjel tplljk fikikat, ksbb a kiss mr megemsztett lgyelesget, magvakat klendezik vissza. Nha vatosan bepillanthatunk az odba, ugyanis elfordulhat, hogy 1-2 fika elpusztul, s azt el kell tvoltanunk. Ha rzkeny a madarunk a fszekellenrzsre, inkbb hagyjuk a kirepls utnra. A kels utni 4. hten a fikk kireplnek az odbl. Ekkor mg nem nagyon hasonltanak a szleikre. Fejk, testk gmblyded, termetk lnyegesen kisebb az regeknl. Tollazatuk s csrk mg nem sznes, ltalban szrks vagy fekets. A csr s a toll sznezdse csak ksbb trtnik meg, nhny ht vagy hnap alatt. Ez fajttl fggen vltoz. A kireplt kismadarakat a szlk egy darabig mg etetik, de azutn kln kell ket tenni. Ezutn a szlk ismt egy jabb fszekalj sszlltsba kezdenek.

Problmk a tenyszts sorn

A klts s nevels sorn szmos problmval kerlhetnk szembe. Egyik gond, hogy a lerakott tojsokat a madarak nem mindig kltik ki, hanem otthagyjk. Sokszor megtrtnik az is, hogy a kikelt fikkat a szleik nem etetik, nem gondozzk, vagy egyszeren kidobljk a fszekbl. Ezek ellen sajnos nem sokat lehet tenni, ugyanis a beltenyszts sorn sok madrbl kiveszett az az sztn, ami a kltst s fikanevelst irnytja. De az is lehet, hogy nem ll rendelkezsre elegend s megfelel tpllk. Ha az els lehetsg ll fenn, akkor vagy lelltjuk az adott pr tenysztst, vagy megprbljuk a letojt tojsokat ttenni dajkamadarak al, amelyek ms madr tojsait is kikltik s felnevelik a fikkat. Erre a clra legmegfelelbb a japni sirlyka, de a zebrapintyek is gyakran bevlnak. Sajnos az gy felnevelt madarak ltalban ksbb maguk sem vlnak j szlkk.
Ha olyan eset addik, hogy van egy biztosan ellenttes nemekbl ll prunk, s hosszabb idn keresztl mgsem foglalkoznak egymssal, kerlik egymst, valszn, hogy nem tetszenek egymsnak. Ilyenkor meg kell prblni mindkettt j trssal sszetenni.



Hnyszor kltessk?

Az egztk kpesek egyms utn 5-6-szor is klteni. Ha azonban igazn szeretjk madarainkat, akkor vi 3 kltsnl tbbet ne engedjnk nekik. A tojsraks, a fikk nevelse nagyon kimerti a madr szervezett. Az vente 3-szori klts kb. 6 hnap alatt lezajlik, gy marad 6 hnap ideje a pihensre, ergyjtsre. A folyamatos kltetssel kizsigereljk a madarat, lettartama is megrvidl. Ha a harmadik klts utn levesszk az odt, a madr a tojsrakst automatikusan lelltja.

 
A Hnap kpe

Mrcius kpe

 

Lovely little kitty Wallpapers Pictures Photos Images

 
Oldal Informcik

Adatok az oldalrl

Oldal

Admin: Anitaa

Trs szerk.: -                           

Design by: Sajt

Induls: 5mp.eu rl: 2006

Nyits: 2012.11.20.(Kedd)

Zrs: Nem tervezem...

Tma: Cickrl szl informcik. :]

Ajnlott bngsz: Mozilla Firefox

Buttonok:

A Spam ellen:

 

Elrhetsg

E-mail

 

 
V.A.J

 

 

 

 
Elite mancsok

 

 

Kpre Vr: -

 

40/12

>>Felttelek<<

 

 
Top mancsok

Caraa etty~ Cany Norcsi Adl  ♥  

Fanni  You?

 

95% az esly, hogy kikerlsz!

 

Vr: -

 

100/6

 

>>Felttelek<<

 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!